Co łączy ze sobą pustynię, plażę i góry?

autor: Marek Wikiera

Jestem facetem zakochanym w swojej żonie i zakręcony na punkcie naszych dzieci.

Jestem przedsiębiorcą, trenerem biznesu, motywatorem, trenerem rozwoju.

Jestem pasjonatem ekstremalnych ultramaratonów i triathlonów. Moja przypadkowa przygoda z bieganiem przerodziła się w pasję, a rozpocząłem, kiedy skończyłem 40 lat.

Zaczynałem od zera. I kilkanaście kilogramów temu. A ponieważ bieganie po asfalcie wydawało mi się nudne, od razu nastawiłem się na biegi terenowe i ekstremalne. No to pobiegłem…

 

VI Bieg Katorżnika — Ucieczka z Alcatraz

2010 (sierpień) – 7,5 km

Ekstremalny bieg. Trasa trudna: bagno, jezioro, błoto, rowy melioracyjne, trzęsawisko, poldery, zarośla, przeszkody naturalne i sztuczne. Utrudnieniem było to, że byliśmy skuci razem łańcuchem. Dałem radę.

 

V Maraton Twardziela Extremum

2010 (sierpień) – 42,195 km

To ekstremalny bieg, którego trasa w 2/3 biegła plażą Bałtyku. Zawodnicy startowali w pełnym umundurowaniu polowym, z plecakiem 10,5 kg i atrapą broni 1,5 kg. W ramach startu mieli do zaliczenia obowiązkowe zadania, np. przepłynięcie 1,2 km zbiornika wodnego w pontonie zwiadowcy. Dodatkowym utrudnieniem był obowiązek trzymania cały czas jedną ręką broni.

 

Kaszubski Kaper

2012 (czerwiec) – 56 km

To ekstremalny rajd przygodowy. Jego trasa liczy 56 km, w tym 3 km w wodzie. W czasie startu zawodnicy dodatkowo zaliczają konkurencje: przepłynięcie zbiornika wodnego na minipontonie, przepłynięcie odcinka wodnego wpław w umundurowaniu, bez obuwia, pokonanie przeszkody wodnej po moście linowym, strzelanie z pistoletów i karabinków, pokonanie czołganiem odcinka około 100 m, wspinanie się po pionowo zawieszonej siatce rybackiej, drabince speleo i grubej linie.

 

Marathon des Sables

2013 (kwiecień) – 233 km

Następnie zdecydowałem się na Maraton Piasków (Sultan Marathon des Sables) odbywa się w południowym Maroku na Saharze. 250 km, w 6 dni.

 

Transjura

2013 (lipiec) – 164 km

To ekstremalny ultramaraton biegowy, z Częstochowy do Krakowa, szlakiem Orlich Gniazd. Idea Transjury kieruje się w stronę maksymalnej samowystarczalności zawodników i tym samym niedopuszczalna jest jakakolwiek pomoc osób trzecich. Zawodnicy startują jednocześnie i zmierzają do mety non-stop. W tym roku bieg był szczególnie trudny ze względu na warunki pogodowe. Ulewa trwająca 10h spowodowała, że zrezygnowało 60% uczestników. Tu zrozumiałem, co to znaczy „biec głową”. 

Bieg ukończyłem na 16 miejscu z czasem: 39h 10 min; w tym czasie spałem godzinę.

Nie będę opisywał, jak wyglądały stopy po 36h w mokrym bucie…

 

IV Bieg Morskiego Komandosa

2013 (sierpień) – 21 km

To ekstremalny bieg, którego trasa wiedzie dnem Zatoki Gdańskiej, plażą, korytami potoków, kanałami melioracyjnymi i pagórkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zawodnicy starują w pełnym umundurowaniu polowym (w tym buty wojskowe), z plecakiem 4,5 kg i atrapą broni. Oprócz biegu mają do pokonania liczne przeszkody i zadania specjalne.

W Regulaminie czytamy: „Zawodnicy charakteryzować powinni się dużą odpornością fizyczną oraz psychiczną. Osoby posiadające lęk do wody, przestrzeni, ciemności, ognia oraz zamkniętych przestrzeni nie powinny brać udziału w biegu”.

 

Beskidy Ultra Trail

2013 (wrzesień) – 220 km

To trzeci z ultramaratonów, jaki przebiegłem w tym roku. To najdłuższy i najtrudniejszy bieg górski w Polsce. 220 km non stop; 11 tys. przewyższeń.

Bieg ukończyłem w czasie 55:25:07. Bez snu.

 

A później było tylko „gorzej”…

4 Deserts Grand Slam, Runmageddon (seria 2014), 24 h bieg po schodach (2730 pięter), samotny bieg wzdłuż polskiego wybrzeża (567 km), triathlon i inne…

W pewnym momencie zauważyłem, że z mojej głowy zniknęła granica. Odległość nie ma już znaczenia. 100, 200, 500 czy 1000 km. Do każdego projektu można się przygotować. Wystarczy odpowiedni trening fizyczny, trening mentalny, właściwa logistyka i determinacja.

Tę zasadę stosuję nie tylko w sporcie. Sprawdza się zarówno w biznesie, jak i życiu osobistym.

Będę o tym mówił ze sceny na wydarzeniu Dream! Plan! Success! – szczegóły poniżej.

Lokalizacja

Gdańsk, ul.Gradowa 8

DATA

8-9 czerwca 2019

WEŹ UDZIAŁ

Marek Wikiera

Przedsiębiorca, trener biznesu, motywator, trener mentalny, pasjonat ekstremalnych ultramaratonów i triathlonów. Udowadnia, że granice są tylko w głowie. Od ponad 20 lat, z sukcesem tworzy projekty biznesowe. Zasiada w zarządach kliku spółek.

Ukończył w ciągu jednego roku – 4 Deserts (4deserts.com), morderczy cykl 4 ultramaratonów, rozgrywany na 4 największych pustyniach świata – Sahara, Gobi, Atakama i Antarktyda. Jest współautorem książki „Wielki Pustynny Szlem”. Marek, inspiruje i zaraża energią do działania. Motywuje i uczy determinacji. Pomaga ludziom szybciej i łatwiej osiągać to czego pragną – w życiu osobistym, w sporcie, w działalności biznesowej.

CZY WIESZ, ŻE WSZYSTKO ZALEŻY TAK NAPRAWDĘ OD CIEBIE?

 • Nie od okoliczności – bo te zaczniesz sobie stwarzać i to dokładnie takie, jakie chcesz.
 • Nie od innych ludzi, bo odnajdziesz swoją własną siłę, której nikt i nic się nie przeciwstawi. Poza tym poznasz przynajmniej kilkadziesiąt wspaniałych osób, które niespodziewanie zaczną Cię silnie wspierać!

Do tej pory wiele rzeczy było dla Ciebie niemożliwych.

 • Ten 2-dniowy warsztat pomoże Ci odnaleźć własną unikatową drogę do Twojej wersji szczęśliwego życia, udanego biznesu i szczęścia, dokładnie takiego, jak sobie to wyobrażasz.
 • Da Ci poczucie siły i pewności, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.
 • Zmienisz się w taką osobę, jaką naprawdę chcesz być.
 • Dzięki niemu nauczysz się przenosić do rzeczywistości najbardziej szalone marzenia i sny. To stanie się szybciej, niż myślisz!
 • Staniesz się osobą skuteczną i spełnioną – na co dzień!

POZNAJ WYJĄTKOWOŚĆ DREAM! PLAN! SUCCESS!

 • 2 dni intensywnego treningu w oparciu o niezwykle skuteczną metodykę Momentum i najnowsze badania dotyczące psychologii osiągania celów
 • Pracujemy Mądrością Grupy, dzięki temu odkryjesz pomysł na siebie – na nowo.
 • Otrzymasz 7 narzędzi do inspirowania siebie i inspirowania innych.
 • Wyjdziesz z nowymi celami osobistymi i zawodowymi.
 • Odkryjesz nową pasję do osiągania najbardziej znaczących rezultatów.
 • Wychwycisz negatywne przekonania i przekonasz się, że warto zaplanować wyprawę po swoje cele i marzenia.
 • Wsparcie doświadczonych trenerów: Beaty Kapcewicz i Krzysztofa Hillara.
 • Zdobędziesz ciekawe kontakty, w tym grupę wsparcia.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości?

Jeśli tak, to ten warsztat rzeczywiście nie jest dla Ciebie.

CO UCZESTNICY MÓWIĄ O DPS?

ANETA MLECZKO
ROBERT BONDAR
TOMASZ ZABAWA
ROBERT BONDAR
LIDIA KROTOSZYŃSKA
ZAZA AKHVLEDIANI